Międzyszkolny konkurs poezji patriotycznej
„Do Ciebie mówię Wielki Tułaczu”

W dniu 24 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 10 im. Romana „Sybiraka” Sanguszki w Tarnowie odbyła się VIII edycja międzyszkolnego konkursu poezji patriotycznej pt. „Do Ciebie mówię Wielki Tułaczu”, którego celem było pielęgnowanie tradycji patriotycznych oraz popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury. Poprzez utwory literackie konkurs nawiązywał do naszej niezwykłej historii będącej świadectwem tamtych wydarzeń, jak również bohaterskich i heroicznych postaw wielu tysięcy Polaków, którzy stali się dla nas przykładem godnym do naśladowania.

Organizatorem VIII edycji konkursu była pani Wanda Patuła.
Honorowy patronat nad projektem objęli: Prezydent Miasta Tarnowa oraz książę Paweł Sanguszko, którzy jednocześnie byli fundatorami nagród dla uczestników konkursu.

Na zaproszenie odpowiedziały następujące szkoły z miasta Tarnowa: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 17 oraz Zespół Niepublicznych Niepłatnych Szkół w Tarnowie.

Uczestników oceniało szacowne jury w składzie:

• pan Zbigniew Mirosławski – poeta, historyk, wiceprzewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia Autorów Polskich,
  • pan Dariusz Romanowski – poeta, prozaik, autor tomiku poezji „Cokoły moich wzruszeń, członek Stowarzyszenia Autorów Polskich,
  • pan Marek Ostrowski – Dyrektor Zarządu Realności Książąt Sanguszków,
  • pani Maria Barczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10.

Wszyscy uczniowie swoją recytacją oraz interpretacją wierszy dostarczyli widzom wielu emocji i wzruszeń. Jury miało niezwykle trudne zadanie, jednak po burzliwej naradzie wyłoniło zwycięzców konkursu, podkreślając wysoki poziom i profesjonalne przygotowanie wszystkich uczestników.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach.

Wiersz o tematyce sybirackiej

I miejsce - Gabriela Wierzba - uczennica Szkoły Podstawowej nr 17

II miejsce – Kacper Kukiełka – uczeń Szkoły Podstawowej nr 10

III miejsce - Alicja Krawczyk – uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowie

Wiersz o tematyce patriotycznej

I miejsce - Natalia Czub - uczennica Zespołu Niepublicznych Niepłatnych Szkół w Tarnowie.

II miejsce – Zofia Brzegowy - uczennica Szkoły Podstawowej nr 3

III miejsce - Oliwia Wajda - uczennica Szkoły Podstawowej nr 10

Wyróżnienie otrzymała Lena Pietruszka - uczennica Szkoły Podstawowej nr 17.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.