Biesiada patriotyczna w Fundacji „Klikowska Ostoja Polskich Koni”

Biesiada patriotyczna, która obyła się 9 listopada 2017 r., to kolejny punkt realizowanego przez naszą szkołę programu edukacyjnego „Młodzi Tarnowianie Świętują Niepodległą” w ramach trzeciej edycji Miejskiego Projektu „Bohaterom Niepodległej”, pod nazwą „Świętujemy Niepodległą”. Miejscem, do którego nieprzypadkowo zaprosiliśmy rodziców, dziadków i mieszkańców dzielnicy była Fundacja „Klikowska Ostoja Polskich Koni” – dawna Stadnina, która od lat wpisuje się w historię dzielnicy Klikowa i stanowi ważny element tożsamości naszej „małej ojczyzny”. Przed wejściem przywitało nas pięknie rozpalone ognisko, które od razu wprowadziło wszystkich w niezwykły klimat. Cel jaki przyświecał organizacji biesiady to integracja społeczności lokalnej wokół idei niepodległościowej. Młodzi ludzie poprzez dzielnie się wiedzą i prezentację swoich talentów, starali się zachęcić rówieśników i dorosłych do wspólnego świętowania Niepodległości Ojczyzny.

Inscenizacja historyczna w wykonaniu uczniów SP 10 była pierwszym elementem przygotowanego programu. Spektakl przez muzykę i śpiew, pantomimę, poezję, a także prozę ukazał najważniejsze wydarzenia z historii Polski przedstawiające jej upadek i odrodzenie. Prezentacja multimedialna stanowiła uzupełnienie programu słowno - muzycznego. Przedstawione zostały wybitne osobowości i zwykli mieszkańcy Tarnowa oraz ich działania związane z odzyskaniem przez Tarnów niepodległości w okresie kształtowania się suwerennego bytu narodowego II Rzeczpospolitej.

Jednym z punktów programu była ekspozycja historycznego oręża, broni i umundurowania z czasów I wojny światowej z zasobów Grupy Rekonstrukcyjnej Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. V Pułku Strzelców Konnych. Zaprezentowane zostały również elementy współczesnego uzbrojenia Wojska Polskiego, które na specjalne zaproszenie przygotowały dla nas Zakłady Mechaniczne.

Zwieńczeniem „Świętowania Niepodległej” było wspólne biesiadowanie: śpiewanie pieśni patriotycznych – występ chóru szkolnego, karaoke, a także degustacja potraw przygotowanych przez rodziców i szkolną stołówkę. Na zakończenie chór, uczniowie, nauczyciele i wszyscy goście przystąpili do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Przez cały wieczór panowała miła atmosfera, a ciepła dodawał tlący się kominek i nastrojowe świece.

Aktywne zaangażowanie okazali nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także społeczność lokalna – mieszkańcy dzielnicy i Tarnowa, którym składamy serdeczne podziękowania za tak liczny udział w naszym przedsięwzięciu.

Odszukując ślady przeszłości wspólnie promujemy postawy patriotyczne, jakimi cechowali się nasi przodkowie w walce o wolność i niepodległość Polski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz filmów.
Biesiada Patriotyczna cz. 1
Biesiada Patriotyczna cz. 2