Rajd konny szlakiem Niepodległości

W ramach realizacji III etapu projektu patriotycznego „Tarnów Pierwsze Niepodległe” – „Świętujemy Niepodległą” w naszej szkole 12.10.2017 r. zorganizowany został Rajd konny szlakiem Niepodległości w asyście Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. V Pułku Strzelców Konnych oraz przy współpracy Fundacji „Klikowska Ostoja Polskich Koni”.

Celem rajdu było rozpropagowanie informacji o odzyskaniu Niepodległości wśród mieszkańców Tarnowa dotyczącej postaci, wydarzeń i miejsc w latach 1914-1918 oraz wzbudzenie refleksji wśród tarnowian, w jaki sposób możemy świętować Niepodległą. Przejazd uczniów i nauczycieli bryczkami konnymi w asyście żołnierzy z grupy rekonstrukcyjnej przebiegał specjalnie przygotowaną w tym celu trasą.

Uczniowie odwiedzili budynek Towarzystwa Strzeleckiego w Parku Miejskim, złożyli wiązankę i symboliczny znicz przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnym punktem rajdu był Ratusz, gdzie w 1918 r. na uroczystym posiedzeniu rady miejskiej burmistrz Tadeusz Tertil ogłosił, że „wolny od sił zbrojnych zaborcy Tarnów podporządkowuje się rządowi niepodległej Polski”. Uczniowie udali się także pod dawne starostwo przy placu Sobieskiego – siedzibę Komitetu Narodowego w 1918 r., a także Pasaż Tertila.

Podczas świętowania Niepodległej uczniowie nie zapomnieli o modlitwie i zapaleniu zniczy na cmentarzu wojennym w Tarnowie – Chyszowie, gdzie spoczywają prochy żołnierzy różnych narodowości walczących podczas I wojny światowej.

Ostatnim punktem rajdu odwiedzanym przez młodzież była ulica Stylińskich, gdzie został umieszczony plakat informacyjny o działalności rodziny Stylińskich i udziale w walkach o niepodległość Tarnowa. W każdym z miejsc uczniowie prezentowali krótką informację z okolicznościowych ulotek, które także wręczali przechodniom.

„Niecodzienny rajd” uczniów spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony mieszkańców, a informacja o jego realizacji pojawiła się: