Święto Patrona Szkoły

24 kwietnia 2018 r. uroczyście obchodzimy Święto Patrona Szkoły Romana „Sybiraka” Sanguszki. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 mszą świętą, w kościele parafialnym w Tarnowie - Klikowej, podczas której modliliśmy się w intencji całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 10 oraz żyjących i zmarłych Sybiraków. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, poczty sztandarowe Związku Sybiraków w Tarnowie, Szkoły Podstawowej nr 10 oraz cała społeczność szkolna. Po zakończonej mszy świętej nastąpił przemarsz do szkoły, gdzie wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, a także złożyliśmy pod tablicą upamiętniającą naszego Patrona wiązankę kwiatów oraz zapaliliśmy symbolicznego znicza.

Uroczystą akademię rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem „Hymnu Sybiraków”, a następnie pani dyrektor Maria Barczyk powitała przybyłych gości oraz wygłosiła okolicznościowe przemówienie.

Podczas uroczystości zostały wręczone dyplomy i nagrody dla uczniów biorących udział w szkolnym konkursie wiedzy o Patronie szkoły Romanie „Sybiraku” Sanguszce. W konkursie tym zwycięzcami okazali się:

I miejsce Patryk Pocica kl. VI (19 punktów)
II miejsce Mateusz Gębala kl. VI (18 punktów)
Oskar Zmarzły kl. V (18 punktów)
III miejsce Dominik Grochulski kl. V (17 punktów)

Uroczystość uświetnił występ uczniów klas IIIa, IIIb i V pracujących pod kierunkiem p. Wandy Patuły, Katarzyny Słyk, Beaty Hajdo i Moniki Kruk, którego myślą przewodnią stały się słowa A. Mickiewicza „Jeśli zapomnimy o Nich, Ty Boże zapomnij o nas”. W montażu słowno – muzycznym uczniowie oddali hołd Sybirakom, których ten sam los cierpienia, poniewierki, ale też heroizmu i determinacji w walce o wolność i przetrwanie na „nieludzkiej ziemi” połączył z naszym Patronem Romanem „Sybirakiem” Sanguszką. Ten niezłomny książę Syberyjski, wielki patriota uczy młode pokolenie jak służyć Ojczyźnie, solidarnie mimo trudu i poświęcenia, jak być patriotą. Dzięki jego postaci, a w szczególności dzięki „żywym świadkom historii” –Sybirakom, których gościmy od lat w naszej szkole, współczesne pokolenie może poznawać całą prawdę o „białych plamach” w historii naszego kraju, okazywać szacunek tym, którzy cierpieli i umierali, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Oprawę słowną, w której wykorzystano wiersze autorstwa Sybiraków: Stanisławy Wiatr – Partyki, Ks. Józefa Buczmy, Mariana Jokanajtysa oraz fragmenty wspomnień, m.in. Leokadii Orlickiej, Stanisława Jatkowskiego oraz Wiktorii Malinowskiej, przejmujących wspomnień opisujących aresztowania, wywózkę na Syberię oraz pobyt na zesłaniu, a także wzruszające momenty powrotu do ojczyzny, przygotowała pani Wanda Patuła. Tekstom recytowanym przez uczniów towarzyszyła sugestywna gra aktorska teatru cieni wyreżyserowana przez panią Barbarę Skawinę. Recytacjom towarzyszyły równie wzruszające piosenki w wykonaniu chóru szkolnego pod opieką pań Doroty Wojtanowskiej, Eweliny Flis i Beaty Karpały. Po skończonej akademii głos zabrała Pani dyrektor Maria Barczyk, która podziękowała uczniom za poruszający wytęp. Słowa wdzięczności usłyszeliśmy także od Pana Jana Kity - Prezesa Związku Sybiraków w Tarnowie.