Wieczornica patriotyczna z okazji 100 - lecia Odzyskania Niepodległości

Dnia 7 listopada w ramach obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości, uczniowie klas VIII-VI wystawili dla całej społeczności szkolnej i lokalnej sztukę pt. „Pisk Białego Orła”. Dziełem młodych artystów był spektakl słowno - muzyczny wg scenariusza Adama Szafrańca w reżyserii nauczycielek: p. Beaty Karpały i p. Renaty Grochulskiej. Scenografią zajęła się p. Lidia Maj – Stepek, a występ uświetnił chór szkolny pod opieką p. Eweliny Flis i p. Doroty Wojtanowskiej. Uczniowie – aktorzy stanęli na wyżynach swoich aktorskich umiejętności. Dodatkowo uroczystość uatrakcyjnili uczniowie klas czwartych pięknym tańcem z szarfami przygotowanym przez p. Ewę Oleksy.

Motywem przewodnim przedstawienia był Biały Orzeł - symbol Polski, którego „pisk" nie pozwalał tracić nadziei na wolność. Spektakl opowiadał historię wielopokoleniowej wiejskiej rodziny. Ich życie było przepojone miłością do Ojczyzny, gotowi byli na różne poświęcenia z narażeniem życia włącznie. Pod swoim dachem ukrywają poetę, który wzmacnia w nich wolę walki i ofiarności za wolność ukochanej Ojczyzny. Przedstawienie odbywało się w scenerii, która oddawała realia życia tamtych czasów. Ważnym elementem przedstawienia była towarzysząca spektaklowi przejmująca oprawa muzyczna, taniec białego orła i czarnych ptaków symbolizujących trzech zaborców oraz przygotowane stroje małych aktorów.

Przedstawienie zostało przez społeczność szkolną i lokalną przyjęte entuzjastycznie.