Wycieczka klasy V i VI do zamku w Wiśniczu

Dnia 8 listopada klasa V oraz VI wraz z wychowawczyniami p. Wandą Patułą, p. Eweliną Flis oraz p. Barbarą Skawiną pojechały na wycieczkę edukacyjną do zamku w Wiśniczu. Na miejscu czekały na nas ciekawe warsztaty edukacyjne, podróż po zamku w wirtualnej rzeczywistości- Bastion VR oraz poznanie historii zamku i zwiedzenie jego zakątków.

Naszą podróż rozpoczęliśmy o 8.30 i autokarem ruszyliśmy do Nowego Wiśnicza. Nasza podróż nie trwała długo i bezpiecznie dotarliśmy do celu. Przed rozpoczęciem warsztatów, przespacerowaliśmy się po wiśnickim rynku, skąd mogliśmy oglądać, dzięki pięknej słonecznej pogodzie, górujący na wzgórzu zamek wiśnicki. Zwiedziliśmy również XVII- wieczny kościół Wniebowzięcia NMP, ufundowany przez Stanisława Lubomirskiego, wojewodę krakowskiego.

Następnie klasa VI wraz z opiekunami udała na warsztaty ceramiczne do Pracowni Ceramicznej Marco, klasa V natomiast z wychowawcą wyruszyła do zamku na warsztaty sarmackie. Podczas warsztatów ceramicznych uczniowie klasy VI dowiedzieli się co to jest glina, jak ją można pozyskać i jak się z nią obchodzić, żeby mogły urzeczywistnić swoje kreatywne i artystyczne wizje i pomysły. Artyści z pracowni Marco podzielili się z uczestnikami warsztatów swoją pasją co pozwoliło ciekawie i kreatywnie spędzić czas. Zabawa z gliną to czas na relaks, aktywny odpoczynek, na twórcze myślenie, a przede wszystkim zdobywanie nowych umiejętności. Warsztaty ceramiczne rozwijają sprawność manualną i poczucie estetyki, pozwalają poznać dawne techniki rzemieślnicze. Prace wykonane przez uczniów w czasie warsztatów zostaną wypalone i dostarczone przesyłką kurierską do szkoły. Celem warsztatów sarmackich, w których wzięła udział klasa V było stworzenie sytuacji edukacyjnej sprzyjającej budowaniu zainteresowania dziecka polską historią. Opierając się na wieku XVII rozbudzano ciekawość poznawczą uczniów dotyczącą staropolskich zwyczajów i obyczajów, XVII wiecznej polskiej kuchni czy typowych sarmackich strojów. Warsztaty zostały podzielone na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Pierwsza część realizowana była w komnatach zamkowych, gdzie odbyło się krótkie wprowadzenie dotyczące staropolskiej rozrywki (tradycyjne XVII- wieczne tańce, muzyka, polowania, gry i zabawy), omówienia XVII-wiecznych szlacheckich strojów na podstawie ubioru prowadzących, przybliżenia jak wyglądała staropolska gościnność i czym charakteryzowała się ówczesna kuchnia. Część druga, praktyczna odbyła się w tzw. „Saloniku myśliwskim”. Uczniowie poznali staropolskie przyprawy, rodzaje XVII – wiecznych tańców, zapoznali się z przepisami kulinarnymi z pierwszej polskiej książki kucharskiej, a na zakończenie zasiedli do stołu, aby skosztować staropolskich zup przygotowanych według przepisu z tejże książki. Ciekawym elementem warsztatów było odgadywanie składników skosztowanych zup i tłumaczenie przepisu z języka staropolskiego na obecnie używane słownictwo.

Po zakończeniu ciekawych warsztatów uczniowie mieli możliwość podróży po zamku w wirtualnej rzeczywistości- Bastion VR. Jest to nowatorski sposób przedstawienia odległej historii przy pomocy najnowszych technologii wizualnych. Bastion VR – to unikatowa atrakcja w skali obiektów zamkowych nie tylko w Polsce, gdzie dzieci i młodzież mogą wybrać się w podróż po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku w technologii VR - 360°. Wirtualna rzeczywistość pozwala na podróż w czasie, łączy ekscytującą zabawę z informacją o przeszłości. Prezentacja z wykorzystaniem urządzenia zwanego Occulus to swobodny lot przez XVII-wieczny wiśnicki zamek. Zobaczyć można jego wnętrza i życie mieszkańców. Rzeczywiste przedmioty z wyposażenia zamkowego muzeum połączono ze światem wykreowanym dzięki współczesnej technice.

Ostatnią atrakcją podczas naszej wycieczki było zwiedzenie zamku z Panią Przewodnik. W ciekawy sposób przedstawiła nam historię powstania wiśnickiego zamku, jako jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dziedzińca zewnętrznego, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. oryginalną XVII – wieczną bramę wjazdową zaprojektowaną przez włoskiego architekta Macieja Trapolę, Basztę Bony, tara widokowy Sali Balowej, studnię kopaną przez jeńców tureckich, czy też przy głównym wejściu do zamku oryginalny barokowy portal wykuty w piaskowcu. Dalsze zwiedzanie rozpoczęliśmy od parteru, gdzie znajduje się sień zamkowa z paradną klatką schodową wzorowaną na wawelskiej, a także sala z ekspozycją naczyń datowanych na XIX w. i początek XX w. Zanim podążyliśmy na pierwsze piętro weszliśmy na dziedziniec wewnętrzny z XVII – wieczną arkadową loggią wzorowaną na wawelskiej oraz oryginalnym malarstwem iluzjonistycznym. Następnie przeszliśmy do komnat na I piętrze, które pełniły funkcję mieszkalną (Komnata Szeptów, Sala pod Ptakami, Sala Herkulesa). Obecnie w zamkowych wnętrzach prezentowane są m.in. meble z przełomu XIX i XX wieku oraz makiety przedstawiające etapy przebudowy wiśnickiego zamku. Drugie piętro zamku to piętro reprezentacyjne, tzw. „piano nobile”. Na tej kondygnacji znajdują się: sala balowa, komnata ze złoconym plafonem oraz taras widokowy z panoramą Nowego Wiśnicza. A dzięki słonecznej i bezchmurnej pogodzie, podziwialiśmy piękną panoramę Nowego Wiśnicza.

Po zakończeniu zwiedzania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, a w sklepiku przy dziedzińcu zamkowym kupiliśmy różnego rodzaju pamiątki. Do Tarnowa powróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń. Nowy Wiśnicz to miejsce, które trzeba zobaczyć.