Wycieczka do Oświęcimia klas VII - VIII

28 października 2019 roku uczniowie klas VII-VIII udali się do Oświęcimia, celem zwiedzenia Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz do Wadowic.

Uczniowie mieli okazję poznać bolesną część historii drugiej wojny światowej. Wszyscy w skupieniu i należytej powadze słuchali słów przewodnika po muzeum. Delegacja uczniów złożyła znicz pod ścianą śmierci.

Od 1 października 2014 r. uczniowie zwiedzają Miejsce Pamięci Auschwitz zgodnie ze specjalnie opracowanymi programami przygotowanymi przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Całość zwiedzania jest dostosowana do poziomu emocjonalnego i percepcji, a także stanu wiedzy uczniów w danym wieku.

W czasie 3,5 godzinnego zwiedzania przewodnicy zaprezentowali nam następujące miejsca:
Auschwitz I:

• brama „Arbeit macht frei”
  • plac apelowy
  • blok 6 (tematyka rejestracji i egzystencji więźniów)
  • blok 11 i dziedziniec (jego znaczenie w obozowym terrorze)
  • blok 5 (zagadnienia związane z mieniem ofiar)

Auschwitz II-Birkenau:

• brama śmierci
  • rampa (warunki transportu, selekcje)
  • ruiny komory gazowej i krematorium
  • barak dziecięcy w obozie kobiecym

Nasi uczniowie zaprezentowali postawę godną powagi miejsca, w którym się znajdowali. Myślę, że ta wizyta zostawi na zawsze ślad w ich sercach…

W tym dniu zwiedziliśmy również Muzeum – Dom Jana Pawła II, wadowicką Bazylikę, zwracając uwagę na miejsca szczególnie ważne dla naszego Papieża. Zwieńczeniem wycieczki były słynne, przepyszne wadowickie kremówki.

To był dzień pełen emocji.